فرض کنید که یک وبلاگ داریم که تو طبقه بندی مطالبش سه موضوع صوت، عکس و فیلم رو داره حالا ستون مطالب وبلاگ ۴ حالت بیشتر نداره، کل مطالب رو نشون میده، فقط مطالب عکس رو نشون میده، فقط مطالب صوت رو نشون میده و فقط مطالب فیلم رو نشون میده، اما بیان قابلیتی به نام "نشانه" داره که اجازه میده همزمان مطالب رو به صورت تفکیک شده هم دید. مثل تصویر زیر که مربوط به سایت رهبریه:


برای استفاده از قابلیت "نشانه" لازمه که دستکم با html و css آشنا باشیم و اینجا هم قصد توضیح دادنش رو ندارم چون هم توضیح دادن متنی سخته و هم مفصله اما یک جعبه از پیش تعریف شده بیان داره که معمولا کسی استفاده نمیکنه و میتونیم از اون استفاده کنیم، اونم ابزار پیامک بیانه، میدونید که میشه متنی رو برای بیان پیامک کرد که در وبلاگ قرار بگیره و بیان برای این داستان، از قابلیت نشانه هم استفاده کرده، بیان به صورت پیش فرض اومده جعبه "پیام های کوتاه" رو تعریف کرده، حالا وقتی پیامکی بزنیم، عنوان پیام های ما رو در اون جعبه قرار میده، در واقع مخاطب وبلاگ همزمان داره هم تمام مطالب رو میبینه و هم عنوان های آخرین پیامک ها رو. مثل وبلاگ هولدن.
خب میتونیم از همین کد پیام های کوتاه برای موضوع مدنظرمون استفاده کنیم.
قدم اول اینه که بریم تو قسمت تنظیمات پیشرفته وبلاگ و بنا به چیزی که مد نظرمون هست نشانه تعریف کنیم (فقط باید اسم تعریف کنیم).
بعد میریم تو قسمت قالب و بعد ویرایش ساختار قالب فعلی.


مثل تصویر بالا کلمه ای رو جستجو میکنیم تا ما رو به کد پیام های کوتاه برسونه، میشه پیام و یا mobile بنویسیم تا بهش برسیم. حالا اگه به جعبه پیام کوتاه اصلا نیاز نداریم که تغییرات زیر رو روی همین کدهای مشخص شده انجام میدیم اما اگه لازمش داریم ور در عین حال یک جعبه دیگه هم میخوایم، کد رو از <box:post_list flag="mobile"> تا </box:post_list> کپی میکنیم و قبل از <box:post_list flag="mobile"> و یا بعد از </box:post_list> پیس می کنیم، و بعد تغییرات رو روی کدهای کپی شده اعمال می کنیم.

تغییرات هم اینه:
اسم لاتین نشانه ی که قبلا در تنظیمات پیشرفته تعریف کردیم رو به جای کلمه mobile در <box:post_list flag="mobile"> قرار میدیم و عنوان "پیام های کوتاه" رو هم متناسب با موضوع مدنظرمون عوض می کنیم.
حالا زمانی که میخوایم مطلب جدیدی ارسال کنیم، بیان لیست "نشانه ها" رو میاره و ما انتخاب می کنیم که مطلب به کدوم نشانه متصل بشه و تمام.
این رو هم اضافه کنم که با نوشتن کلمه max در <box:post_list flag="book" max="1"> میتونیم تعداد مطالبی که میخوایم در جعبه جدید نمایش داده بشه رو هم تعیین کنیم، به این صورت:
<box:post_list flag="book" max="4">
در کد بالا عدد ۴ یعنی ۴ مطلب (عنوان ۴ مطلب آخری که به نشانه وصل شدن) رو نشون بده

+ اگه با css و html آشنا باشیم، میتونیم علاوه بر عنوان، مابقی ویژگی های یک مطلب (شرح مطلب، نام نویسنده، رای به مطلب و...) رو هم اضافه کنیم.
+ شاید بهتر بود بیان شرایطی رو فراهم میکرد که کاربران بدون دانش کدنویسی هم از قابلیت "نشانه" استفاده حداکثری میکردن.
++ بعدا نوشت:
میشه در یک جعبه چند نشانه قرار داد، مثلا نشانه های book و fun رو داریم، مینویسیم:
<box:post_list flag="book,fun">