الف)
به نظر میرسه که رسانه‌های امروزی آسیب‌های زیر رو دارن:
۱. یک سری از اطلاعات هست که نمی‌شه همه افراد جامعه بدونن، اما این به این معنی نیست که افرادی که خواستار کسب این اطلاعات هستن، نباید به این اطلاعات دسترسی داشته باشن، لذا عمومی بودن سطح اطلاع رسانی باعث شده که اطلاعات مورد نیاز قشری از جامعه، به دستش نرسه.

۲. مخاطب که طبعا براساس علایق و موقعیت خودش به دنبال اخبار خاصیه، در کنار اخبار مدنظرش، مابقی خبرهای که به دردش نمی‌خورن رو هم دریافت می‌کنه که این باعث تشویش روانیش می‌شه و از طرفی به مرور باعث می‌شه که خبرها دیگه اهمیت چندانی براش نداشته باشن.

۳. چون خبرگزاری‌ها محدودن و توسط افراد محدودی هم مدیریت می‌شن و عمومیت بالای دارن، نبض جامعه در دستشون قرار داره و اهم و مهم جامعه رو این افراد تعیین می‌کنن، افرادی که چه بسا شایستگی تعیین اهم و مهم جامعه خودشون رو نداشته باشن. این رو بذارید در کنار بازی خوردن‌های افرادی که در کف فضای رسانه دارن فعالیت می‌کنن، افرادی که چه بسا فکر می‌کنن که دارن کار درست رو انجم می‌دن!

۴. رسانه‌های امروزی به خاطر ابزارهای که وجود داره، اطلاعاتی از جامعه آماری خودشون بدست میارن که برای دیگران هم قابل مشاهده‌س!، این باعث وارد شدن رسانه در چرخه رقابت دیدن شدن میشه و آغازیه برای حرکت به سمت مسائل زرد و کم اهمیت و قبح شکنی‌ها.
ب)
۱. جامعه‌ی رو در نظر بگیرید که دارن آب طبیعی مصرف میکنن و مشکلی هم با این آب ندارن و ناگهان حاکمیت، آبی رو به دلایلی جایگزین آب طبیعی میکنه که ثمره این آب، از کار افتادن کلیه‌هاس، طبعا در این جامعه، به جز اون چند نفری که بعد از شکست مذاکره با دشمن، با نامه‌ی، بحث مذاکره رو مطرح می‌کنن، مابقی مردم به این در و اون در می‌زنن که آب طبیعی رو کماکان داشته باشن و در صورت شکست در این مسئله، در کنار اینکه به دنبال آب جایگزین می‌رن، به دنبال کاهش آسیب‌های آب فعلی هم هستن.

۲. جامعه‌ی رو در نظر بگیرید که از ابتدای حیاتش، آبی مصرف می‌کنه که به مرور کلیه‌ها رو از کار می‌ندازه. احتمالا در این جامعه، از کار افتادن کلیه همچون افتادن دندون شیری، امری طبیعی محسوب می‌شه.
حالا تقریبا به نظرم می‌رسه که در شرایط فعلی، جامعه ما در برابر آسیب‌های ساختار رسانه فعلی، همانند جامعه دوم داره عمل می‌کنه... البته نه تنها در حوزه رسانه، بلکه احتمالا در حوزه‌های دیگه هم همچین مسئله‌ی رو بشه احساس کرد... در یک چرخه معیوب داریم روز رو شب و شب رو روز می‌کنیم، بدون اینکه کار خاصی انجام بدیم!
- لطفا اگه به آسیب‌های بالا نقدی دارید و یا آسیب‌های دیگه‌ی هم به ذهنتون می‌رسه، مطرح کنید.